Ambasada Zdrowia należy do grupy Assiduus - Assiduus.pl

Lekarz medycyny pracy

Zaczynasz swoją karierę w nowej firmie i będziesz dużo siedzieć przed komputerem? A może Twoja praca będzie wymagała kontaktu z drażniącymi chemikaliami lub sprzętem mechanicznym? Musisz mieć aktualne prawo jazdy C/C+E? Będziesz potrzebować badania u lekarza medycyny pracy.

Lekarz medycyny pracy jest specjalistą, którego zadaniem jest weryfikacja stanu zdrowia pacjenta w momencie podjęcia nowej pracy lub zmiany jej charakteru. Do jego obowiązków należą także okresowe badania, które pozwalają na zaobserwowanie zmian w organizmie danego pracownika.

Jest wiele profesji, dla których badania u lekarza medycyny pracy są szczególnie istotne. Są to na przykład zawody, w których pracuje się głosem (nauczyciele, wokaliści), czy te wymagające szczególnej koordynacji motorycznej i wzrokowej (kierowcy zawodowi, operatorzy ciężkiego sprzętu typu koparki i dźwigi). Przedstawiciele tych fachów stawiają się na regularne kontrole, dzięki czemu lekarz medycyny pracy jest w stanie stwierdzić, czy wykonywana praca zaczyna wpływać negatywnie na ich stan zdrowia, Jest także w stanie w porę wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze, by zapobiec uszczerbkowi na zdrowiu.

W razie stwierdzenia potrzeby zbadania przez innych specjalistów, np. okulistę, ortopedę, lub psychologa, lekarz medycyny pracy wystawi odpowiednie skierowanie. Dopiero po rozwianiu wątpliwości odnośnie stanu zdrowia pacjenta wyda zaświadczenie pozwalające podjąć pracę na danym stanowisku. W razie gdyby wyniki badań dyskwalifikowały pacjenta, i nie będzie mógł on podjąć pracy o danym charakterze, zostanie mu wydane zaświadczenie o niezdolności do pracy w konkretnych warunkach (np. po godzinie 22:00 lub w pomieszczeniach słabo wentylowanych). Taki pacjent będzie się mógł ewentualnie ubiegać o specjalne udogodnienia w miejscu wykonywania swojej pracy zawodowej.

Do lekarza medycyny pracy udamy się także po powrocie ze zwolnienia lekarskiego (tzw. L4), które trwało dłużej niż 30 dni celem ustalenia, czy choroba nie spowodowała zmian w zdolności do pracy. Dotyczy to także pań, które uzyskały tyleż trwające zwolnienie lekarskie związane z ciążą.

Przykładowe choroby, którymi interesuje się lekarz medycyny pracy:

  • choroba wibroakustyczna
  • gorączka odlewników
  • ołowica
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
  • pylica płuc
  • zaburzenia motoryki małej
  • zaburzenia narządu głosu
  • zespół cieśni nadgarstka
  • zespół stresu pourazowego (PTSD)
  • znamiona sadzowe