Ambasada Zdrowia należy do grupy Assiduus - Assiduus.pl

Gastroenterolog

Masz wrażenie, że nie tolerujesz jakiegoś składnika swojej diety? Coraz trudniej jest Ci wybrać obiad tak, aby żołądek nie strajkował? Odczuwasz palenie w przełyku, masz tendencję do wymiotów? A może odczuwasz bóle brzucha lub jelit? Potrzebna Ci wizyta u gastroenterologa.

Lekarz gastrolog, znany również jako gastroenterolog, to specjalista zajmujący się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Zajmuje się chorobami przełyku, żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego, i trzustki. Zbierając wywiad od pacjenta jest w stanie ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie, aby umożliwić choremu powrót do normalnego żywienia i komfortu.

Badania wykonywane przez gastroenterologa sprowadzają się najczęściej do obmacania  brzucha i podbrzusza aby sprawdzić, czy nie ma jakiejś łatwo wyczuwalnej zmiany w obrębie tych obszarów. Szczegółowy wywiad obejmie nawyki żywieniowe, w tym ilość spożywanej kawy i używek, częstość spożywanych posiłków, jakość preferowanego jedzenia i charakter odżywczy ulubionych dań. Lekarz spyta także prawdopodobnie o historię nowotworów w rodzinie aby sprawdzić, czy istnieje zwiększone ryzyko raka żołądka lub jelita grubego.

Przy pierwszej wizycie lekarz gastroenterolog zapewne skieruje pacjenta na badania krwi (morfologię), moczu i kału, zwłaszcza na krew utajoną. Te badania pozwolą na weryfikację, w jaki sposób organizm przyjmuje składniki pokarmowe. Możliwe są także bardziej skomplikowane i inwazyjne badania. Takim badaniem jest gastroskopia, czyli wprowadzenie do przewodu pokarmowego przez usta miniaturowej kamery i źródła światła, które pozwoli na zaobserwowanie zmian w przełyku i żołądku zmian w rodzaju guzów czy uszkodzeń, a także źródeł krwawienia.

Po stwierdzeniu nieprawidłowości lekarz gastroenterolog wypisze skierowanie do dietetyka lub lekarza pokrewnej specjalności, np. chirurga ogólnego, bariatry lub hepatologa. Specjaliści poprowadzą dalsze leczenie, i zarekomendują kolejne kroki. Na przykład mogą zalecić odpowiednią dietę, wprowadzą reżim farmakologiczny, lub usuną chirurgicznie powodującą dolegliwości zmianę w obrębie jamy brzusznej.

Przykładowe choroby, którymi zajmuje się lekarz gastroenterolog:

  • nadkwasota
  • nadwrażliwość na dany rodzaj pokarmu
  • niedożywienie mimo prawidłowej podaży pokarmu
  • niestrawność
  • otyłość
  • refluks żołądkowy
  • wrzody
  • zespół jelita drażliwego
  • zgaga