Ambasada Zdrowia należy do grupy Assiduus - Assiduus.pl

Dermatolog

Twoje paznokcie są łamliwe, włosy wypadają garściami, a skóra pozostawia wiele do życzenia? A może pieprzyk na plecach zaczął zmieniać kształt? Najwyższy czas odwiedzić lekarza dermatologa.

Dermatolog jest lekarzem zajmującym się chorobami największego organu naszego ciała, czyli skóry, i tkanek z niej wyrastających (włosami i paznokciami). Skóra jest bowiem barierą pomiędzy organizmem a światem zewnętrznym. W związku z tym codziennie wystawiamy ją na szwank i szkodliwe warunki środowiskowe, np. wysoką lub niską temperaturę, żrące substancje, uszkodzenia mechaniczne, alergeny itd. Jeśli zaczyna się ona buntować i przejawiać symptomy chorobowe, to potrzebna jest pomoc specjalisty. Takimi objawami mogą być na przykład wysypki, obrzęki, wypryski, świąd, pieczenie, łuszczenie, zmiana koloru i przebarwienia, znamiona barwnikowe, infekcje, łysienie plackowate lub ogólne, wolny wzrost płytki paznokciowej lub jej rozwarstwianie się, i wiele innych oznak procesu chorobowego.

Podczas wizyty lekarz dermatolog obejrzy wskazane przez pacjenta chorobowo zmienione miejsce. Posłuży się zarówno gołym, nieuzbrojonym okiem, jak i specjalnymi instrumentami lekarskimi, na przykład dermatoskopem – szkłem powiększającym ze źródłem światła, które pozwala obejrzeć fragmenty skóry z bliska. Dermatolog przeprowadzi wywiad, mający na celu zidentyfikowanie czynnika wyzwalającego objawy i rozpoczynającego proces chorobowy, lub powodu, dla którego dane schorzenie się uaktywniło. Może zlecić dodatkowe procedury, takie jak morfologia (analiza krwi) lub analiza moczu. Zdarza się również pobranie wycinka zainfekowanej czy zmienionej chorobowo tkanki do badań. Dzięki temu będzie potem w stanie wdrożyć konkretne leczenie i zgładzić objawy choroby oraz zapobiec jej nawrotom. Może nawet zupełnie ją wyeliminować!

Wszelkie zmiany w funkcjonowaniu skóry na gorsze są także domeną lekarza dermatologa. Wlicza się w to nadmierna, wstydliwa potliwość pach, stóp, czy dłoni, pojawiające się u kobiet zakola, przykry zapach ciała. Dermatolog leczy także choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła, rzeżączka, lub kłykciny kończyste spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Przykładowe choroby, którymi zajmuje się lekarz dermatolog:

  • grzybice skóry i paznokci
  • łupież
  • łysienie
  • odleżyny
  • potliwość patologiczna
  • rozstępy
  • trądzik
  • wągry
  • wszawica
  • zmiany skórne o niewyjaśnionym pochodzeniu