Ambasada Zdrowia należy do grupy Assiduus - Assiduus.pl

Bariatra

Nadwaga sprawia, że jakość Twojego życia znacząco spadła? Nie mieścisz się w żadne dostępne na rynku ubrania? Prognozy od lekarza kardiologa są coraz gorsze? Być może czas na wizytę u bariatry.

Lekarz bariatra to specjalista zajmujący się leczeniem operacyjnym otyłości chorobliwej. Jest to stan zdrowia, w którym ilość tkanki tłuszczowej odłożonej w organizmie zaczyna zagrażać jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Wskaźnik Body Mass Index (BMI), czyli stosunku tkanki tłuszczowej do masy ciała, stosowany jest do określenia, w jakim stadium otyłości znajduje się pacjent. Bariatra zajmuje się pacjentami, którzy przekroczyli BMI 35, jeśli jednocześnie cierpią z powodu typowych dla otyłych osób chorób, takich jak cukrzyca lub zwyrodnienie stawów.

Bariatra jest lekarzem chirugiem, co oznacza, że leczy otyłość inwazyjnie, za pomocą operacji, kiedy zawiodły mniej radykalne metody leczenia w rodzaju diet i edukacji żywieniowej. W sytuacji, kiedy od utraty wagi zależy życie pacjenta, stosuje się dwa rodzaje operacji bariatrycznych; restrykcyjną i wyłączającą.

Operacja restrykcyjna to zabieg, podczas którego zmniejsza się objętość żołądka. Dzięki temu pacjent fizycznie jest w stanie jeść tyle, co dotychczas – zmusza to osobę otyłą do jedzenia mniejszych porcji pokarmu. Je natomiast częściej, co jednocześnie trenuje na nowo poczucie głodu. Bariatra usuwa chirurgicznie część worka żołądkowego, a następnie małymi krokami uczy pacjenta jeść. Odmianą tej operacji jest tzw. opasanie żołądka, czyli otoczenie go specjalną opaską wypełnioną płynem, która dzieli żołądek na dwie części. Dolna parta tego organu później i wolniej napełnia się jedzeniem, dzięki czemu szybciej pojawia się uczucie sytości, a jemy siła rzeczy wolniej.

Operacja wyłączająca, rzadziej stosowana, polega na połączeniu dwóch jelit. Dzięki temu pokarm trafiający do organizmu przechodzi krótszą drogę i był gorzej wchłaniany. Od tej formy operacji coraz częściej odchodzi się na rzecz operacji restrykcyjnych, które powodują neurofizjologiczny “reset” doświadczania głodu.

Przykładowe choroby, którymi zajmuje się lekarz bariatra

  • otyłość II stopnia – BMI >35, jeśli chory zmaga się z takimi schorzeniami jak cukrzyca typu II, choroba wieńcowa, przebyty zawał, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie stawów, uszkodzenie łąkotek wskutek obciążeń
  • otyłość III stopnia – BMI > 40
  • skrajnie olbrzymia otyłość – BMI > 50
  • superskrajnie olbrzymia otyłość – BMI > 60

Comments
Comments are closed.