Ambasada Zdrowia należy do grupy Assiduus - Assiduus.pl

Alergolog

Kiedy tylko przyjdzie wiosna zaczynasz kichać i wydawać fortunę na chusteczki higieniczne? Po spałaszowaniu truskawek pojawia się swędząca wysypka? Bardzo prawdopodobne, że potrzebujesz wizyty u lekarza alergologa.

Alergolog to specjalista zajmujący się leczeniem chorób wywołanych przez alergeny. Są to różnego typu substancje, z którymi możemy się spotkać w swoim życiu codziennym, a które powodują gwałtowne i nieprzyjemne reakcje organizmu. Takimi czynnikami mogą być ślina (popularna “alergia na koty”), pyłki traw, pleśnie i grzyby zalegające w systemach klimatyzacyjnych. Niestety, także niektóre pokarmy uczulają (truskawki, mleko, białko jaja kurzego), a nawet stosowane powszechnie leki (szczególnie antybiotyki) i… inni ludzie! Alergenem może być praktycznie każda substancja.

Kiedy dochodzi do kontaktu organizmu z danym alergenem, uaktywnia się nasz układ odpornościowy; jego reakcja może być praktycznie zerowa lub bardzo agresywna i subiektywnie odczuwalna jako dyskomfortowa. Silną, nieprzyjemną reakcję nazywamy właśnie alergią. Może ona przejawiać się w postaci pieczenia, swędzenia, obrzęku, wysypek, nieżytu górnych dróg oddechowych, łzawienia, kichania, a nawet zagrażających życiu duszności i opuchnięcia dróg oddechowych.

Lekarz alergolog ma za zadanie zidentyfikować, który czynnik prowadzi do tych przykrych objawów. Dzięki temu może udzielić porady, jak wyeliminować go ze swojego codziennego otoczenia. Wdroży także leczenie farmakologiczne, jeśli nie jest możliwe całkowite usunięcie alergenu ze środowiska, jak w przypadku alergii na pleśnie, których strzępki znajdują się wszędzie wokół nas, ale szczególnie w biurach. Dzięki temu występujące symptomy alergii będą dalece mniej odczuwalne, a komfort życia alergika wzrośnie.

Warto wybrać się do lekarza alergologa zwłaszcza wtedy, kiedy niepokojące i biorące się “znikąd” objawy ma dziecko, a pediatra rozkłada ręce. Wczesna interwencja może znacznie złagodzić objawy a nawet zupełnie wyeliminować alergię, dzięki czemu dorosły już pacjent nie będzie musiał unikać niektórych pokarmów czy zwierząt. Alergolog może także pomóc w identyfikacji i usunięciu z diety dziecka pokarmów, które w przyszłości mogą doprowadzić do powstania alergii, np. miód surowy.

Przykładowe choroby, którymi zajmuje się lekarz alergolog:

  • alergiczne zapalenie ucha, zatok, lub spojówek
  • alergie pokarmowe
  • astma o podłożu alergicznym
  • dermografizm
  • katar sienny
  • odczyny skórne
  • pokrzywka
  • powikłane alergią zapalenie zatok